Tessék mondani, ez még az „igazunk lesz”, vagy már az „igazunk van”?

2024. december 16. 07:38

Mára fősodratú ukrán álláspont az, ami pár hónapja még maga volt a putyinista métely.

2024. december 16. 07:38
Kohán Mátyás
Mandiner

Nyitókép: OHN THYS /AFP

A pörköltfőzés az átalakítás művészete. Először megríkatja az ember a szalonnát, könnyezteti, elolvasztja, aztán a hagymát alakítja délceg ressből átlátszó puhánnyá, édesnemeset old, borsot-köményt illatoztat, paprikát-paradicsomot párol. Hús pink, hús fehér, lé sok, hús puha, lé kevés – s előáll hirtelen a magyar pörkölt egyedülálló ízvilága csupa-csupa olyan dologból, melyeknek egyáltalában nem olyan ízük van. Ám a folyamat minden lépésénél világos: ebből az aranyló zsírban sercegő opálos zöldből, abból a furcsa illatú leftyés rózsaszín kutyulékból, meg amabból a híg paprikás léből is bizony pörkölt lesz egykoron.

Nem lehet mindent előre látni, de a materiális valójuk révén egyértelmű dolgokat azért nagyjából igen.

Ilyen az ukrajnai háború is. Öltött néha furcsa formákat, a hősies és ötletes ukrán ellenállás Kijevnél, Harkovnál, Herszonnál egyszer-egyszer megállította az idő kerekét. De végül az lett belőle, ami az alapanyagaiból következett: egyértelmű orosz harctéri fölény mindkét oldal számára pokoli áron. Ez lett, mert ez tudott lenni. Mert zsírból, hagymából, marhanyakból, sóból, borsból, köményből és paprikából nem tud előállni spaghetti alle vongole. S ez azért nagyjából addigra világossá válik, amikor felsorakoznak a fadeszkán a rendelkezésre álló hozzávalók.

Csakhogy akkor, amikor az ukrajnai háború hozzávalói rég kint voltak már az asztalon, szigorúan tilos volt kimondani, hogy ebből mi lesz. Mi több: oroszpártiság. Mondtuk, hogy a háború Ukrajna számára megnyerhetetlen? Mondtuk. Mondtuk, hogy hiába minden támogatás, a szűk keresztmetszet az emberanyag lesz? Mondtuk. (Az igazán okosak közülünk még azt is mondták, hogy a nyugati hadiipar sem fogja állni a sarat.) Mondtuk, hogy ebben a helyzetben Ukrajna és a Nyugat számára a legészszerűbb megoldás kényszerűen elfogadni, hogy Oroszország az ukrán NATO-tagságot a tárgyalóasztal mellett vétózza meg? Mondtuk. Nem így lett. Megvétózta hát a csatatéren. Az a megállapodás, ami 2021 végén, de akár 2022 tavaszán, Isztambulban is előállhatott volna – Ukrajna lemond a NATO-perspektíváról, s biztonságát nagyhatalmi garanciák szövevényes hálója adja meg –, így jó eséllyel 2025-ben fog előállni.

Úgy, hogy Ukrajna életben és területben is jócskán csonkult a 2022. február 24. előtti állapothoz képest, értelmetlenül.

„Hadseregünknek nincs meg az ereje ehhez. Ez igaz” – fogalmazott Volodimir Zelenszkij december elején a 2014 óta orosz kézen lévő ukrán területek visszahódításával kapcsolatban. Ugyanaz a Zelenszkij, aki az orbáni békemisszió júliusi első felvonása alkalmával még közölte Orbán Viktorral: szeptemberre győzni fog. Nos – jó reggelt. Dobroho ranku, vagy mifene. Miért kellett egy ennyire velőtrázóan egyszerű igazság kimondásával három évet várni, s időközben ocsmány propagandakampányokkal összeoroszozni mindenkit, aki rájött erre már korábban is? Tessék mondani, ez még az „igazunk lesz”, vagy már az „igazunk van”? Merthogy mára már fősodratú ukrán álláspont az, ami pár hónapja még a putyinista métely volt maga.

Ukrajna nem fog győzni – ezzel a valósággal foglalkoznak ma ugyanazon német tévéstúdiókban, ahol egy éve még azzal cukkolták Olaf Scholzot, hogy miért nem mondja ki elég határozottan: Ukrajnának győzni kell.

Ukrajna nem fog győzni – ez ma az európai diskurzus tárgya, és senkit sem zavar, hogy ezt a pár szót néhány hete még ki sem szabadott mondani.

Ezt is ajánljuk a témában

Angela Merkel nemrég megjelent memoárja tartalmaz egy banalitásában szomorú történetet arról, hogy miként is került be a 2008-as bukaresti NATO-csúcsot követő közös nyilatkozatba az inkriminált huszonharmadik pont, egy semmilyen jogi kötőerővel nem bíró mondatpár, melyet – s még inkább az ahhoz való csökönyös ragaszkodást – Oroszország az Ukrajna és Grúzia NATO-integrációjára irányuló nyugati szándék egyértelmű kinyilatkoztatásaként értelmezett: „A NATO üdvözli Ukrajna és Grúzia euroatlanti törekvését a NATO-tagságra. Ma megegyeztünk abban, hogy ezek az országok a NATO tagjai lesznek.”

Merkel leírja: ez a mondat hidalta át a szakadékot az Ukrajnának formális NATO-csatlakozási akciótervet adni kívánók (USA és kelet-európai szövetségesei), valamint az azt ellenzők (Németország és Franciaország) között. Keletkezni pedig úgy keletkezett, hogy a bukaresti Parlament Palotában tartott állam- és kormányfői csúcstalálkozó zárt ülésén Merkel az ukrán csatlakozási akcióterv ellen érvelve, mintegy mellékesen jelezte: számára is világos, hogy „egy napon ez a két ország is a NATO tagja lesz majd”. George W. Bush amerikai elnök Merkeltől ezután egy cetlit passzolt át egy kérdéssel: nem lehetne felvenni ezt a mondatot a nyilatkozatba? Merkel belement; Lech Kaczyński lengyel elnök végül még elérte, hogy a deklaráció szövegében ne szerepeljen az „egy napon”. Ennyi.

A NATO-szövetségeseknek tehát azt, hogy Ukrajnát nem engedik a csatlakozási folyamat következő fázisába lépni, ezzel a mondattal sikerült kifejezniük.

Mintha csak otthon lennének, a belpolitikában: kemény dumával fedték el, hogy cselekedeteikben nem kemények. Egy amerikai elnöki cetlire odafirkantott merkeli mellékmondat az, amiről nem voltunk hajlandók lemondani annak érdekében, hogy meglássuk: valóban Ukrajna létezését eltűrni képtelen imperialista szörny-e Putyin, vagy tényleg az ukrán NATO-tagság perspektívája zavarja.

Ukrajna évtizednyi agóniájával összemérve igazán nem került volna sokba megnézni, mit lép Oroszország, ha a nyugati szövetség egyszer nyilvánosan megtagadja ezt a komolyan sohasem gondolt és semmilyen kötőerővel nem bíró, lényegét tekintve teljesen értelmetlen mondatot. Hogy ez sértette volna a szuverén Ukrajna szabadságát? Igen. De az a többmillió élet, amely az értelmetlen ukrajnai háborúk során így, úgy vagy amúgy megnyomorult, talán megérdemelte volna, hogy legalább szíveskedjünk megpróbálni. 

Főleg, ha – mint az 2024 decemberében már meglehetősen tisztán látszik – az ukrán NATO-perspektíva csúfos halála lesz az eredmény így is, úgy is.

S főleg azért, mert látszott már korábban, hogy a paprikás lében ázó marhanyakból nem lesz spaghetti alle vongole.

Összesen 313 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2024. december 18. 13:42 Szerkesztve
"bazilka 2024. december 17. 08:45 mondjuk a magyar állam képességeihez mérten elég sokat tett, hogy Ukrajna veszítsen" Szerintem ez butaság. - Ukrajna nem tudta felmérni, hogy mekkora az ereje az oroszokkal szemben. A bukás első oka a vágyak és a realitás összetévesztése az ukrán vezetésben. - A második oka a vesztésnek a nyugati ígérgetés, miszerint a nyugat felruházza Ukrajnát a győzelemhez szükséges erővel. Úgy tűnik, hogy nem működik elég hatékonyan a keleti élő erő az átadott elavult nyugati fegyverekkel. - Harmadrészt a nyugat sem mérte fel, hogy a gazdasága nem fogja bírni a több éves Ukrajnának küldendő támogatást.
bazilka
2024. december 17. 08:45
mondjuk a magyar állam képességeihez mérten elég sokat tett, hogy Ukrajna veszítsen meg az is meglep, hogy kohán matyi nem tud elszakadni attól a gondolattól, hogy ha az erősebb megtámad, akkor veszíteni fogsz szomorú
smarton84
2024. december 17. 00:02
Tudjuk, hogy orbánék feltartott kézzel fogadják a ruszkikat Matyika.
pragmatika
2024. december 16. 19:13 Szerkesztve
Ügyes kis trükk volt ez a háborúsdi. Kiprovokálták az oroszok fellépését, hogy pörögjön az üzlet. (Hadiipar, állami hitelek, államkötvények.) Ügyes ! Vinnyognak itt a libsikék, hogy "zóbánékmirekőttikazadóforintjainkat!!!" Nyugi. Közvetve, de a globáltőkéhez is menni fognak bőven az adóforintjaink. Sőt, már megy is. Ilyen olyan dumával vonják meg tőlünk az uniós forrásokat. Hogy legyen hova elb.szni a lóvét.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!